Hotel Nosal,  Zakopane Hotel Nosal,  Zakopane

Giewont

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Giewont

Podejście na Giewont dla wielu początkujących stanowi spełnienie marzeń i spore wyznanie.  W rzeczywistości trasa nie jest trudna – niewielkich problemów może dostarczyć jedynie ostatni odcinek, ubezpieczony łańcuchami.

Skała tu śliska, a tłok spory. Warto jednak powalczyć, gdyż widok spod krzyża zapiera dech w piersiach. Giewont to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalna tatrzańska góra. Majestatycznie wznoszący się nad Zakopanem szczyt stał się symbolem stolicy Tatr.

Odgrywa on także niezwykle istotną rolę w kontekście patriotycznym i religijnym. Patriotycznym – bo jak głosi legenda – w jednej ze znajdujących się na stokach Giewontu jaskiń – śpi oddział polskich rycerzy z dawnych czasów. Żołnierze mają powstać i rzucić się do walki, gdy Ojczyzna znajdzie się w niebezpieczeństwie. Zresztą sam wygląd Giewontu przywodzi na myśl śpiącego rycerza. Obserwujący górę turyści prześcigają się we wskazywaniu palcem konkretnych części ciała drzemiącego wojownika.

Szczyt jest także istotny z religijnego punktu widzenia. Trudno sobie bowiem wyobrazić sylwetkę Giewontu bez 15-metrowego żelaznego krzyża, stojącego na jego wierzchołku. Krucyfiks postawiono w 1901 r., montując go z 400 osobnych elementów, wyprodukowanych w jednej z krakowskich fabryk. Konstrukcja waży ponad 1,8 tony. Z tych i innych powodów – Giewont cieszy się ogromną popularnością.

Lokalizacja atrakcji:
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij