Hotel Nosal,  Zakopane Hotel Nosal,  Zakopane
  1. Strona główna
  2. Hotel
  3. Atrakcje
  4. Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

Mieści się w domu Jana Kasprowicza w Zakopanem na zboczach Gubałówki. Poeta nabył go w 1923 roku. Z inicjatywy żony Marii w 1950 roku w willi powstało muzeum Kasprowicza. 

W roku 1964 przy muzeum zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które do dziś organizuje poświęcone poecie spotkania, odczyty i wieczory poetyckie.

Z woli wdowy po Kasprowiczu muzeum zachowało wygląd domu z czasów życia poety. Zwiedzający mogą oglądać trzy pomieszczenia: jadalnię, salonik i sypialnię. W części zamkniętej mieściła się bogata biblioteka Kasprowicza, zgromadzona przez niego we Lwowie. Po śmierci poety, żona Maria przekazała zbiory do Poznania, gdzie całkowicie spłonęły w pożarze. Nie wiadomo czy zachował się katalog książek, pewnym natomiast jest to, że zniszczeniu uległy cenne białe kruki.

W muzeum oglądać można pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i pozostałości księgozbioru. Na piętrze domu znajduje się galeria obrazów Władysława Jarockiego, profesora ASP w Krakowie, urządzona przez córkę poety Annę Kasprowicz-Jarocką.

Lokalizacja atrakcji:
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij